Svenska Schäferhundklubben

 

Resultatlista

 

VALP- & SPECIAL

UTSTÄLLNING Sd Småland

14-15/10-2017Furusjö

DOMARE:

Wolfgang Haβgall

 

Tikar

Valpklass 4 mån - 6 mån nh

 

L+1

BTV1

BIR

 

Team Cayira Swea SE40526/2017 F:2017-05-25
E:Veneze Toro
U:Emindos Camilla
Uppfödare: Daniel Strandberg, , Sölvesborg, Sweden
Ägare: Emma Wallgren, Helgevallsvägen 31, 28933 Knislinge, Sweden

 

L+2

 

Team Cayira Sirpa SE40527/2017 F:2017-05-25
E:IPO I Veneze Toro
U:Emindos Camilla
Uppfödare: Daniel Strandberg, Mörbyvägen 62-18, 29494 Sölvesborg, Sweden
Ägare: Jessica Mitman, Sörvägen 8, 15395 Järna, Sweden

L+3

 

Team Cayira Sonya SE40528/2017 F:2017-05-25
E:IPOIII Veneze Toro
U:Emindos Camilla
Uppfödare: Daniel Strandberg, Mörbyvägen 62-18, SE29494 Sölvesborg, Sweden
Ägare: Daniel Strandberg, Mörbyvägen 62-18, SE29494 Sölvesborg, Sweden

L+4

 

Waeles Zahara SE32663/2017 F:2017-04-18
E:Ebafarmens Rebell
U:Ebafarmens Uticca
Uppfödare: Joel Waeles & Carin Öjerhed, Romsås 185, Hökerum, Sweden
Ägare: Joel Waeles & Carin Öjerhed, Romsås 185, 52398 Hökerum, Sweden

L1

 

Piastigens Winning Mood SE37707/2017 F:2017-05-16
E:Ipo 1 kkl Hylteland's Orbit
U:Ebafarmens Zenta
Uppfödare: Pia Och Stig Amnebrink, Värnamovägen 18, 33173 Bor, Sweden
Ägare: Jessica Flodin Och Stig Amnebrink, Travbanan Bodabäcks Gård 1,, 56792 Vaggeryd, Sweden

L2

 

Antique SE33746/2017 F:2017-05-05
E:NO UCH, IPOII Milo av Röstadgården
U:- Bervanger Bona
Uppfödare: Cecilia Ramberg, Spelvägen 17B, 66330 Skoghall, Sweden
Ägare: Cecilia Ramberg, Spelvägen 17B, 66330 Skoghall, Sweden

L3

 

Radicati Celina SE41130/2017 F:2017-06-09
E:Klaus Von Tronje
U:Zafira Vom Haus Milesevac
Uppfödare: Nina Och Joakim, , Ystad, Sweden
Ägare: Alexandra, Jätnvägsgatan, Sibbhult, Sweden

Tikar

Valpklass 4 mån - 6 mån LH

 

L1

BTV3

 

Fina Szenberg PKR 204354 F:2017-06-02
E:IPO3 Can vom Mahlstein
U:IPO1 Bira Szenberg
Uppfödare: Wiktor Kowalski, Buszkawice, Scinawa, Poland
Ägare: Katarzyna Lamczyj, Kinkhem 12, 45596 Hedekas, Sweden

 

L2

 

Rallye SE43267/2017 F:2017-06-11
E:Percy vom Team Radsieksbeeke
U:Bixbon's Celine
Uppfödare: Stephanie Perrot, Bäckvägen 10, 28732 Strömsnäsbruk, Sweden
Ägare: Stephanie Perrot, Bäckvägen 10, 28732 Strömsnäsbruk, Sweden

 

Hanar

Valpklass 4 mån - 6 mån NH

L+1

BHV1

BIM

 

Team Cayira Sammy SE40523/2017 F:2017-05-25
E:IPOIII Veneze Toro
U:Emindos Camilla
Uppfödare: Daniel Strandberg, Mörbyvägen 62-18, SE29494 Sölvesborg, Sweden
Ägare: Daniel Strandberg, Mörbyvägen 62-18, SE29494 Sölvesborg, Sweden

L+2

 

Radicati Cato se41128/2017 F:2017-06-09
E:Klaus von Tronje
U:ipo 1 zafira vom hous milesevac
Uppfödare: Nina Olsson, , , Sweden
Ägare: Linda Lindborg, Kålabergavägen 205-55, 28890 Vinslöv, Sweden

L1

 

Waeles Zäta SE32664/2017 F:2017-04-18
E:Ebafarmens Rebell
U:Ebafarmens Uticca
Uppfödare: Joel Waeles & Carin Öjerhed, Romsås 185, Hökerum, Sweden
Ägare: Stig Öjerhed, Götsered 8, 50491 Sandhult, Sweden

L2

 

Turbo SE43264/2017 F:2017-06-11
E:Percy vom Team Radsieksbeeke
U:Bixbon's Celine
Uppfödare: Stephanie Perrot, Bäckvägen 10, 28732 Strömsnäsbruk, Sweden
Ägare: Stephanie Perrot, Bäckvägen 10, 28732 Strömsnäsbruk, Sweden

 

Hanar

Valpklass 4 mån - 6 mån LH

L+1

BHV2

 

Radicati Caezar SE41125/2017 F:2017-06-09
E:ZVV1 KKL Klaus von Tronje
U:Ipo1 Zafira vom Haus Milesevac
Uppfödare: Nina Olsson, Gamla Lundavägen 208, 27191 Ystad, Sweden
Ägare: Marie Svensson, Finjavägen 12B, 28232 Tyringe, Sweden

L1

 

Joreccas Drago SE35495/2017 F:2017-05-07
E:IPOIII SE UCH BAGGIO VON JUVENISTY
U:SVARTHÄLLAN'S OFELIA
Uppfödare: Rebecca Smårs, Nyhyttan 606, 71394 Nora, Sweden
Ägare: Susanne Lundberg, Björcksgatan 32A, 41652 Göteborg, Sweden

L2

 

Akido SE33743/2017 F:2017-05-05
E:IPOII NO UCH Milo Av Röstadgården
U:Bervanger Bona
Uppfödare: Cecilia Ramberg, Spelvägen 17 B, SE66330 Skoghall, Sweden
Ägare: Fredrik Augustinsson, Grytstigen 34, Västervik, Sweden

     

 

 

Tikar

Valpklass 6 mån - 9 mån NH

L+1

BTV3

 

Nikita vom Luberheide NO39117/17 F:2017-03-21
E:IPO 3 BH AD Optimus vom Pendler
U:Silly von der Ostfriesischen Thingstatte
Uppfödare: Olav Oftedal, Beate Skeie Oftedal Och Morten Johannessen, Fjermestadveien 214, 4355 Kverneland, Norway
Ägare: Patrik Fredin, Karsholmsvägen 197-56, 29194 Kristianstad, Sweden

L+2

 

Adidac Farina SE19427/2017 F:2017-02-03
E:IPOI Hylteland's Orbit
U:IPO/BHPI, IPOI Adidac Zobra
Uppfödare: Karin O Bengt Hansson, Kristandstadsv 460-17, Ysatd, Sweden
Ägare: Karin O Bengt Hansson, Kristiandsv 460-17, 27198 Ysatd, Sweden

 

L+3

 

Woho's Tara SE20310/2017 F:2017-02-25
E:Woho's Leif
U:Adato:s Bellive
Uppfödare: Magnus Och Marie-Louise Engström, Blåklockevägen 32, Sjöbo, Sweden
Ägare: Jessica Petersson, Åker Åkerström, 36433 Åseda, Sweden

L+4

 

Ebafarmens Hannah SE27737/2017 F:2017-04-02
E:IPOI Hyltelands Orbit
U:Ebafarmens Foxy
Uppfödare: Freddy Flinthage, Hosabyv.12, Sölvesborg, Sweden
Ägare: Freddy Flinthage, Hosabyv.12, 29471 Sölvesborg, Sweden

 

Tikar

Valpklass 6 mån - 9 mån LH

L+1
BTV1

BIR

 

Team Cayira Qaisa SE19416/2017 F:2017-02-04
E:IPO2 Goran Vom Bierstadter Hof
U:IPO1 Team Cayira Enja
Uppfödare: Daniel Strandberg, Mörbyvägen 62-18, 29494 Sölvesborg, Sweden
Ägare: Ewa Gunnarsson, Stibyvägen 50, 29495 Sölvesborg, Sweden

L1

 

Adler See Welta SE48294/2017 F:2017-04-04
E:Ulkan von Maikhus
U:Adler See Lee
Uppfödare: Lizette Jörgensen, Kronborgvej 17, 5450 Otterup, Denmark
Ägare: Lena Sakariassen, Villagatan 31, 64433 Grums, Sweden

L2

 

Radicati Benita SE23173/2017 F:2017-03-04
E:Kiwi vom Radhaus
U:Ipo1 Lora Black Runner
Uppfödare: Nina & Joacim Olsson, Gamla Lundavägen 208, Ystad, Sweden
Ägare: Nina Olsson, Gamla Lundavägen 208, 27191 Ystad, Sweden

Hanar

Valpklass 6 mån - 9 mån NH

L+1

BHV3

 

CHARISTEAS GRIZZLY SE22846/2017 F:2017-03-07
E:IPOI, SE & NO & DK V-15, NORD & FI UCH, EUW-15 Al Capone Av Quantos
U:IPO1 ROTHCOS HANNIE
Uppfödare: Camilla Warnborg, Lantmannavägen 19, Vårgårda, Sweden

Ägare: Camilla Warnborg, Lantmannav.19, 44734 Vårgårda, Sweden

L1

 

Adato's Diezel SE19771/2017 F:2017-02-06
E:Rustøls Goliath
U:Team Paka's Annabell
Uppfödare: Patrik Frendin, Arkeltorpsvägen 186, Kristianstad, Sweden
Ägare: Martin Fribing, Alfågelgränd 6, 23132 Trelleborg, Sweden

L2

 

Ebafarmens Gonzo SE27466/2017 F:2017-03-12
E:IPO1 Hyltelands Orbit
U:Team Mirax Calibra
Uppfödare: Freddy Flinthage, Hosabyvägen 12, Sölvesborg, Sweden
Ägare: Patric & Christina Edvardsson, Jakobssons Väg 16, 29535 Bromölla, Sweden

 

L3

 

RADICATI BROMIUS SE23172/2017 F:2017-03-04
E:Kiwi vom Radhaus
U:Lpo1 Kora Black Runner
Uppfödare: Nina & Joacim Olsson, Gamla Lundavägen 208, Ystad, Sweden
Ägare: Erica De Flon, Lahallsvägen 150, 43542 Mölnlycke, Sweden

Hanar

Valpklass 6 mån - 9 mån LH

L1

BHV1/BIM

Adato´s Dennizz SE19773/2017 F:2017-02-06
E:IPO3 AK Rustöl´s goliath
U:IPO1 AK Team Paka´s Annabell
Uppfödare: Patrik Frendin, Arkelstorpsvägen 186, Kristianstad, Sweden
Ägare: Ida Ejderhall, Ånäs 131, 52399 Hökerum, Sweden

L2

 

 

Radicati Bee SE23165/2017 F:2017-03-04
E:KIWI VOM RADHAUS
U:LORA BLACK RUNNER
Uppfödare: Nina Ohlsson Joakim Olsson Kennel Radicati, Gamla Landsvägen 208, Ystad, Sweden
Ägare: Marie Svensson, Finjavägen 12 B, 28242 Tyringe, Sweden

Tikar

Valpklass 9 mån - 12 mån NH

L+1

BTV2

 

Piastigens Verona Denisa Proto SE11722/2017 F:2016-12-01
E:Ipo 2 kkl Xavi Von Tronje
U:Olexius Ollie
Uppfödare: Stig Och Pia Amnebrink, Värnamovägen 18, Bor, Sweden
Ägare: Stig Och Pia Amnebrink, Värnamovägen, 18, 33015 Bor, Sweden

L+2

 

Ebafarmens Chezzie SE57646/2016 F:2016-10-28
E:IPO1 Kratmosens Jerome
U:Ebafarmens Nickie
Uppfödare: Freddy Flinthage, Hosabyv.12, Sölvesborg, Sweden
Ägare: Linda Vorland, Dennis Vorland, Väboholm, 33376 Reftele, Sweden

 

L1

 

Ebafarmens Denim Se59500/2016 F:2016-11-19
E:IPO3 Kratmosens Jerome
U:IPO1 Ebafarmens Bella Donna
Uppfödare: Freddy Flinthage, Hosabyvägen 12, Sölvesborg, Sweden
Ägare: Freddy Flithage, Hosabyv.12, 29471 Sölvesborg, Sweden

 

 

 

 

L2

 

Happy Vom Gleisenauer Schloss SE43030/2017 F:2016-11-26
E:IPOIII Yannik Vom Gleisenauer Schloss
U:IPOI Ilaya Vom Höchstadter Wappen
Uppfödare: Gabi Heller, , Hassfurt, Germany
Ägare: Johnny Dikermyr, Prästgårdsgången 3 A Bv, SE61933 Trosa, Sweden

 

Tikar

Valpklass 9 mån - 12 mån LH

L+1

BTV2

 

Ulvgårdens Unique SE11533/2017 F:2016-11-30
E:IPO 1 , AK Adato`s Avund
U:Bh, Uhp Ulvgårrdens Sexy
Uppfödare: Camilla Jansson, Ulveröd 115, Uddevalla, Sweden
Ägare: Camilla Jansson, Johan Nilsson, Ulveröd 115, 45193 Uddevalla, Sweden

L+2

 

Saphiragaarden Bejla SE56625/2016 F:2016-10-22
E:IPO3, JHBSZS 2:a 2015, BSZS VA2 2017 kkl Avatar vom Sandstein
U:IPO1, JKL SIEGERIN SHZS B&H 1:a Julia Gim
Uppfödare: Carolina Fischer Fors, Barne-Åsaka Jonastorp 703, Nossebro, Sweden
Ägare: Carolina Fischer Fors, Barne-Åsaka Jonastorp 703, 46595 Nossebro, Sweden

L1

 

Saphiragaarden Bellona SE56624/2016 F:2016-10-22
E:IPO2 Avatar Vom Sandstein
U:IPO1 Julia Gim
Uppfödare: Carolina Fischer Fors, Barne-Åsaka Jonastorp 703, 46595 Nossebro, Sweden
Ägare: Fanny Wärnlund, Industrigatan 22, 38850 Påryd, Sweden

L2

 

Woho's Sheeba SE10690/2017 F:2016-12-17
E:IPOI Idol vom Diemel
U:IPOI, SE UCH Woho's Easy
Uppfödare: Magnus Engström, Brandstadvägen 216-23, Sjöbo, Sweden
Ägare: Upp, Beatrice Andersson, Kollebäcksvägen 384, 26693 Munka-Ljungby, Sweden

L3

 

Que Sera Sera Uzuri SE57466/2016 F:2016-11-05
E:Erik Von Der Tiefen Quelle
U:IPOI Pine River Jersey
Uppfödare: Linda Jönsson, Vittskövle 1628, 26890 Svalöv, Sweden
Ägare: Marie Larsson, Sjöbogatan 17, 55333 Jönköping, Sweden

Hanar

Valpklass 9 mån - 12 mån NH

L+1

BHV2

 

Morrgårdens Ferarri se57074/2016 F:2016-11-08
E:Schh 111 Percy vom team Radsieksbeeke
U:Korad Morrgårdens Bixy
Uppfödare: Ronny Hjelm, Dalaviksvägen 21, Tollered, Sweden
Ägare: Jessica & Daniel Schwartz, Ingvarsväg 23, 43963 Frillesås, Sweden

L+2

 

Bervanger Eldiablo SE17615/2017 F:2017-01-14
E:IPOIII Xambo vom Suentelstein
U:Bervanger Aisha
Uppfödare: Lamczyk Katarzyna, Kinkhem 12, Hedekas, Sweden
Ägare: Tommy Skoglund, Lommelanda 5, 45896 Högsäter, Sweden

 

 

L1

 

Ulvgårdens Von Xavi SE14081/2017 F:2016-12-24
E:Adato's Avund
U:Ulvgårdens Prizka
Uppfödare: Camilla Jansson, Ulveröd 115, 45193 Uddevalla, Sweden
Ägare: Ann-Britt Hedberg, Rudsta 309 Hornnäs, 66052 Edsvalla, Sweden

 

L2

 

Schezzheims Wesley SE15566/2017 F:2017-01-10
E:IPO 1, Kkl Eric Vom Haus Dierich
U:LP1, KORAD, SE UCH Schezzheims Smicki
Uppfödare: Patrik & Anna-Karin Odheim, Lökene, Mon 1, Kil, Sweden
Ägare: Patrik & Anna-Karin Odheim, Lökene, Mon 1, 66591 Kil, Sweden

 

Avelsklass valp

HP

Emindos Camilla SE52713/2011 F:
Ägare: Veronica Åbacka, Ålberga
tävlade med följande avkommor
4, 5, 6, 12

Uppfödarklass valp

              HP    Kennel Ebafarmen tävlade med följande hundar: 19, 28, 33, 34

Tikar

Juniorklass 12 mån - 18 mån NH

SG1

BT3

 

Superioue´s Utha SE52117/2016 F:2016-09-04
E:IPO2 Duncan Vom Messina
U:IPO1 SE54832/2014
Uppfödare: Anette Forsell, Brittatorpet, Flisby, Sweden
Ägare: Jan Bergman, Berga Vallsnäs 1, 59592 Mjölby, Sweden

 

SG2

 

Ziegerkamp Pennie Se47964/2016 F:2016-07-29
E:Ipo1 RU CH Margman Yan
U:Ipo1 Ipo/Bhp1 Ziegerkamp Heidi
Uppfödare: Fredrik Steen, Skogshemsvägen 46, Tullinge, Sweden
Ägare: Lotta Svensson, Löndala 206, 28492 Perstorp, Sweden

SG3

 

Adato's Bezzi SE48674/2016 F:2016-08-01
E:IPOIII Xambo Vom Suentelstein
U:IPOI Team Paka's Annabell
Uppfödare: Patrik Frendin, Karsholmsvägen 197-56, 29194 Kristianstad, Sweden
Ägare: Gloria Rozentagg, Kajesträdet, 22, 29037 Arkelstorp, Sweden

SG4

 

Ebafarmens Yannie SE56320/2016 F:2016-09-27
E:Bar-Waxan Recaro
U:Ebafarmens Foxy
Uppfödare: Freddy Flinthage, Hosabyvägen 12, Sölvesborg, Sweden
Ägare: Freddy Flinthage, Hosabyvägen 12, 29471 Sölvesborg, Sweden

 

SG5

 

Ebafarmens Ritzy SE34745/2016 F:2016-05-01
E:IPO1 Ebafarmens Rebell
U:Ebafarmens Oxana
Uppfödare: Freddy Flinthage, Hosabyv.12, Sölvesborg, Sweden
Ägare: Freddy Flinthage, Hosabyv.12, 29471 Sölvesborg, Sweden

SG 6

 

Ziegerkamp Paris Se47963/2016 F:2016-07-29
E:Ipo1 Ru ch Margman Yan
U:Ipo1 bhp Ziegerkamp Heidi
Uppfödare: Fredrik Steen, Skohshemsvägen 46, Tullinge, Sweden
Ägare: Lotta Svensson, Löndala 206, 28492 Perstorp, Sweden

SG7

 

OLEXIUS XIVA SE46336/2016 F:2016-07-22
E:XAVI VON TRONJE
U:GILDEWANGEN´S JAZ
Uppfödare: Mats O Margaretha Eliasson, , Ängelholm, Sweden
Ägare: Roger Jeppsson, Tallsättravägen 111, 18461 Åkersberga, Sweden

SG8

 

Dalmarkens Enya SE47140/2016 F:2016-08-01
E:IPOlll Xambo vom Suentelstein
U:SE UCH Dalmarkens ZsaZsa
Uppfödare: Rolf Persson, Torpa 108, Sjuntorp, Sweden
Ägare: Rolf Persson, Torpa 108, 46196 Sjuntorp, Sweden

Tikar

Juniorklass 12 mån - 18 mån LH

SG1
BT1
BIM

 

Beathalandet Axa SE45414/2016 F:2016-06-29
E:Xambo vom Suentelstein
U:Beatalandet Lova
Uppfödare: Charlotte Och Peter Edman, Simonstorp Skogshem, Habo, Sweden
Ägare: Katarina Petersson, Lomvägen 8, 61835 Kolmården, Sweden

SG2

 

Shira av Röstadgården se 48295/2017 F:2016-08-15
E:N UCH AD BH IPO Milo av Röstadgården
U:BH Lykke Av Röstadgården
Uppfödare: Öyvind Säther, Björn Frå Landets Vei 15, 2480 Koppang, Norway
Ägare: Marie Karlsson, Ölme Sand, 68194 Kristinehamn, Sweden

 

G1

 

Bixbon's Indiana SE44829/2016 F:2016-06-12
E:KORAD, LPI, LPII, NO UCH, SE UCH Thunder Dust's Nemo
U:Bixbon's Azca
Uppfödare: Lotta Nilsson, Farabolsvägen 381, 29060 Kyrkhult, Sweden
Ägare: Lotta Nilsson, Farabolsvägen 381, 29060 Kyrkhult, Sweden

Hanar

Juniorklass 12 mån - 18 mån NH

SG1

BH2

 

Ebafarmens Yanco SE56315/2016 F:2016-09-27
E:IPO1 Barwaxan Recaro
U:Ebafarmens Foxy
Uppfödare: Freddy Flinthage, Hosabyv.12, Sölvesborg, Sweden
Ägare: Freddy Flinthage, Hosabyv.12, 29471 Sölvesborg, Sweden

 

SG2

 

Ebafarmens Atacc SE56323/2016 F:2016-09-28
E:IPO1 Barwaxan Recaro
U:Ebafarmens Roxy
Uppfödare: Freddy Flinthage, Hosabyv.12, Sölvesborg, Sweden
Ägare: Freddy Flinthage, Hosabyv.12, 29471 Sölvesborg, Sweden

SG3

 

RADICATI ARES SE54056/2016 F:2016-09-23
E:IPOI ADEL VON EDELWEISS
U:ELLEN VON DER DÖRNISHÖHE
Uppfödare: Nina O Joakim Ohlsson, Gamla Lundavägen 208, 27191 Ystad, Sweden
Ägare: Marie Svensson Rolf Turban, Finjavägen 12 B, 28232 Tyringe, Sweden

SG4

 

Radicati Arcas Se54052/2016 F:2016-09-23
E:Ipo3 KKL Adel von edelweiss
U:Ellen von der dörnishöhe
Uppfödare: Nina Olsson, Gamla Lundavägen 208, Ystad, Sweden
Ägare: Linda Lindborg, Kålabergavägen 205-55, 28890 Vinslöv, Sweden

SG5

 

Ziegerkamp Prince Se47959/2016 F:2016-07-29
E:Ipo1 RU CH Margman Yan
U:Ipo1 Ipo/Bhp1 Ziegerkamp Heidi
Uppfödare: Fredrik Steen, Skogshemsvägen 46, Tullinge, Sweden
Ägare: Susanne Mörtsjö, Sveaborgsgatan 36C, 784 67 Borlänge, Sweden

SG6

 

Preztiges Khognaq SE 39750/2016 F:2016-05-31
E:SCHHII SE UCH Preztiges Djingis Khan
U:Preztiges Firona
Uppfödare: Marie&lennart Oscarsson, Katrinebergsgatan 29, Borås, Sweden
Ägare: Camilla Solvang, Härnavägen 18, 52374 Hökerum, Sweden

Hanar

Juniorklass 12 mån - 18 mån LH

SG1

BH1

BIR

 

Superioue's U'Butcher SE52111/2016 F:2016-09-04
E:IPOII Duncan vom messina
U:IPOI Superioue's Onyxia
Uppfödare: Anette Forsell, , , Sweden
Ägare: Marcus Eriksson, Drottninggatan 2, 58225 Linköping, Sweden

SG2

 

Karmakollen`s Django SE48319/2016 F:2016-05-27
E:BH AD IPO Marshall Av Röstadgården
U:N UCH IPO2 Quanti Av Zynken
Uppfödare: Jon Ola & Torild Sviund, Snertingdalsveien 131, Biri, Norway
Ägare: Marie-Louise Nilsson, Klövervägen 39, 66534 Kil, Sweden

 

G1

 

CHARISTEAS FREDDY SE53384/2016 F:2016-09-17
E:Erik Von Der Tiefen Quelle
U:TEAM CAYIRA EASY
Uppfödare: Camilla Warnborg, Lantmannavägen 19, Vårgårda, Sweden
Ägare: Camilla Warnborg, Lantmannav.19, Vårgårda, Sweden

Tikar

Unghund 18 mån - 24 mån NH

SG1

BT4

 

Adidac Carola SE15602/2016 F:2015-12-31
E:VA IPOIII Kkl1 Xambo Vom Suentelstein
U:IPO/BHPI, IPOI Kkl1 Adidac Saskia
Uppfödare: Karin O Bengt Hansson, Kristianstadv.460-17, Ystad, Sweden
Ägare: K.hansson, Kristianstadsv, 27492 Skurup, Sweden

SG2

 

Olexius Vera SE25024/2016 F:2016-03-18
E:IPOIII Keule Vom Holtkämper Hof
U:IPOI Olexius Imola
Uppfödare: Mats & Margaretha Eliasson, Tångavägen 110, Ängelholm, Sweden
Ägare: Ulrika Jarlson, Kullavägen 75, 26254 Ängelholm, Sweden

SG3

 

Team Cayira Mindi SE10278/2016 F:2015-11-24
E:IPOII Duncan Vom Messina
U:Gildewangen's Jezzi
Uppfödare: Daniel Strandberg, Mörbyvägen 62-18, Sölvesborg, Sweden
Ägare: Jean Brevestedt, Otteskruv 130, 38296 Nybro, Sweden

SG4

 

Mannos Yizza SE24011/2016 F:2016-03-10
E:IPOIII Xambo Vom Suentelstein
U:Mannos Tindra
Uppfödare: Elisabeth Sander Jonsson & Kjell Jonsson, Ramshult 621, Ramshult, Sweden
Ägare: Jenny Lökeberg, Övraby 413, 38597 Söderåkra, Sweden

SG5

 

Essibos Billie-Jean SE11867/2016 F:2015-12-12
E:IPO3 Kkl Lbz Xentos von der Wilhelmswarte
U:Mischaland's Estelle
Uppfödare: Martin Hallengren, , Fjärdhundra, Sweden
Ägare: Roy + Veronika Axelsson, Höstena 110, 31165 Vessigebro, Sweden

Tikar

Unghund 18 mån - 24 mån LH

SG1

BT2

 

Diza Vom Elbe-Saale-Winkel SE29812/2016 F:2015-12-11
E:IPO3 Gucci Vom Elbe-Saale-Winkel
U:IPOI Tabata Von Athaba
Uppfödare: Annette Stein, , , Germany
Ägare: Therese Kindlund, Bo Johansson, Asklanda Trollebo, Vårgårda, Sweden

SG2

 

Beathalandet Åsca SE19704/2016 F:2016-01-26
E:Coppercoats Icon
U:Beathalandet Queen
Uppfödare: Peter Och Charlotte Edman, Simonstorp Skogshem, Habo, Sweden
Ägare: Maude Eliasson, Södra Åsarne Tärby, Fristad, Sweden

Hanar

Unghund 18 mån - 24 mån NH

 

SG1

BH4

 

BH Atilas Egon SE15484/2016 F:2015-11-02
E:SCHHIII Mentos vom Osterberger Land
U:SCHH11, IPO1 Emely vom Fichtenschlag
Uppfödare: Torsten O Iren Håkansson, Krokstorp 295, Älvängen, Sweden
Ägare: Malte Johansson O Kina Andersson, Åsbyvägen 46, 43268 Veddige, Sweden

 

Hanar

Unghund 18 mån - 24 mån LH

 

SG1

BH2

 

BH UHP Team Cayira Michel SE10280/2016 F:2015-11-24
E:IPO II Duncan Vom Messina
U:IPO I Gildewangen's Jezzi
Uppfödare: Daniel Strandberg, Mörbyvägen 62-18, 29494 Sölvesborg, Sweden
Ägare: Ewa Gunnarsson, Stibyvägen 50, 29495 Sölvesborg, Sweden

SG2

 

THUNDER DUSTS WINNER SE58472/2015 F:2015-11-19
E:PERCY VOM TEAM RADSIKSBEEKE
U:SCHHI SE UCH THUNDER DUSTS NEELA
Uppfödare: Anette Elgerus, Ebbehult 217, Nybro, Sweden
Ägare: Marie Svensson, Finjavägen 12, 28232 Tyringe, Sweden

 

 

 

 

 

Tikar

Brukshundklass 24 mån NH->

V1

BT1

BIR

 

IPO 1, Kkl Superioue's Razamanaz SE38213/2015 F:2015-05-26
E:VA,IPOIII Kkl Xambo Vom Suentelstein
U:IPOI Jackie Vom Team Arlett
Uppfödare: Annetth Forsell, Brittatorpet 1, Flisby, Sweden
Ägare: Björn Forsell/monika Zielinska, Brittatorpet 1, 57895 Flisby, Sweden

V2

 

IPO1, AK Superioue's Onyxia SE54832/2014 F:2014-09-17
E:IPOIII, SCHHI, VA, Kkl Pacco Vom Langenbungert
U:IPO1, VA, AK, SSV Noraja Vom Merkur-Stern
Uppfödare: Annetth Forsell, Brittatorpetet, Flisby, Sweden
Ägare: Niklas Forsell, Nygatan 2, 57532 Eksjö, Sweden

 

V3

 

IPO 1 Zaira Terrae Lupiae SE17803/2016 F:2014-08-19
E:IPOII Groovy Di Casa Massarelli
U:Miska Terrae Lupiae
Uppfödare: Francone Endiro, Via Di Franchis 5, Galatone, Italy
Ägare: Lottie Och Peter Edman, Skogshem, Habo, Sweden

 

V4

 

IPOI Adidac Zobra SE17451/2014 F:2014-01-17
E:IPOIII KKL Schumann Von Tronje
U:IPOIII; KKL Nordblick's Priscilla
Uppfödare: Karin O Bengt Hansson, , Ystad, Sweden
Ägare: Karin O Bengt Hansson, Kristiandsvägen 460-17, Ystad, Sweden

 

V5

 

IPO1 Zaphira vom Repitition se25277/2016 F:2014-12-01
E:IPO3 Willy vom Kuckucksland
U:IPO1 Holly vom Kuckucksland
Uppfödare: Josefine Kao, , , Taiwan
Ägare: Morten Nilsen & Alicia Persson, Byalagsvägen 35, Åkers Styckebruk, Sweden

V6

 

IPO1, KORAD Cookie Gim SE43606/2017 F:2015-03-15
E:IPO1, KORAD Cronos del Seprio
U:IPO1, KORAD Missy Gim
Uppfödare: Goran Rokic, Radica 54, 3400 Pozega, Croatia (Hrvatska)
Ägare: Niklas Liljeroth, Dala 104, 31196 Heberg, Sweden

Hanar

Brukshundklass 24 mån NH->

V1

BH1

BIM

 

IPO 1, Kkl, KORAD, VA Schezzheims Tzar SE26388/2014 F:2014-03-12
E:IPOII, Kkl Schumann Von Tronje
U:SCHHI, SE UCH Kkl Schezzheims Lutzia
Uppfödare: Patrik & Anna-Karin Odheim, Lökene Mon 1, Kil, Sweden
Ägare: Patrik & Anna-Karin Odheim, Lökene, Mon 1, 66591 Kil, Sweden

 

V2

 

IPO1, Kkl Rudy von Haus Edmond SE14403/2017 F:2015-03-24
E:VA, IPO3, Kkl Vaiko vom Suentelstein
U:IPO1, Kkl Inga von Haus Edmond
Uppfödare: R.edmond, , Stecyk, Romania
Ägare: Mats Eliasson, Tångavägen 110, 26294 Ängelholm, Sweden

V3

 

Ipo l Bsl l AK l Beathalandet Lotus Se53225/2013 F:2013-08-28
E:Ipo III SchH lll Kkl l Wallaby vom Kapellenberg
U:Ipo l Kkl l Beathalandet Xenia
Uppfödare: Peter / Lottie Edman, Simonstorp Skogshem, Habo, Sweden
Ägare: Marie Andersson, Bergsrådsgränd 11, 12842 Bagarmossen, Sweden

 

V4

 

IPO1 Ebafarmens Rebell SE11165/2013 F:2012-10-17
E:IPOIII Mailo Vom Kuckucksland
U:Athena
Uppfödare: Freddy Flinthage, Hosabyv.12, Sölvesborg, Sweden
Ägare: Freddy Flinthage, Hosabyv.12, 29471 Sölvesborg, Sweden

Hanar

Brukshundklass 24 mån NH->
 

V1

BH3

 

IPO1 (3) KKL1 HAGEN CANIS VIRIDIS PKR177976 F:2014-08-22
E:IPO3 KKL1 QUORAN D'ÚLMENTAL
U:IPO1 KKL1 DORA V ESSWEILER TAL
Uppfödare: J.klos, Jedlina, 08117 Vodynie, Sweden
Ägare: J.klos, Jedlina, 08117 Vodynie, Sweden

Tikar

Övergångsklass 24 mån - 36 mån NH

 

SG1

BT2

 

Emindos Eijaa SE47880/2015 F:2015-08-01
E:Romero Von Bad-Boll
U:Emindos Camilla
Uppfödare: Veronica Åbacka, Lövhamravägen 3, Ålberga, Sweden
Ägare: Daniel Strandberg, Mörbyvägen 62-18, 29494 Sölvesborg, Sweden

 

SG2

 

Bixbon's Haylee SE38691/2015 F:2015-05-29
E:Rallarbo's Timon
U:Bixbon's Azca
Uppfödare: Liselotte & Peter Nilsson, Farabolsvägen 381, Kyrkhult, Sweden
Ägare: Lotta Nilsson, Farabolsvägen 381, 29060 Kyrkhult, Sweden

 

Hanar

Övergångsklass 24 mån - 36 mån NH

 

SG1

BH3

 

Ulvgårdens T-Rex SE40303/2015 F:2015-05-28
E:IPO I , AK Adato:s Avund
U:BH, UHP Ulvgårdens Prizka
Uppfödare: Camilla Jansson, Ulveröd 115, Uddevalla, Sweden
Ägare: Johan Nilsson, Ulveröd 115, 45193 Uddevalla, Sweden

SG2

 

Team BERN Meccano SE51506/2015 F:2015-09-18
E:IPOI Exel Von Der Schanzlache
U:IPOI Wallis Von Bad-Boll
Uppfödare: Peter Schorling, Mosstigen 11, Lekeryd, Sweden
Ägare: Elisabeth Helmersson Flink, Norravägen 13, Moholm, Sweden

SG3

 

Ziegerkamp Oktav SE48440/2015 F:2015-08-01
E:IPOII Ulkan Von Maikhus
U:IPO/BHPI, IPOI Ziegerkamp Heidi
Uppfödare: Fredrik Steen, Skogshemsvägen 46, 14636 Tullinge, Sweden
Ägare: Håkan Nilsson, Styrbjörnstarkesgatan 2, 25362 Helsingenborg, Sweden

 

SG4

 

Jordemoderhuset's Quax SE51237/2015 F:2015-06-30
E:IPOIII Polo Von Arlett
U:IPOI Jordemoderhuset's Ilona
Uppfödare: Knud-Erik Jellinghof, Ventevej 32, Fredrikssund, Denmark
Ägare: Nina Pernu, Å Lövdalen 2, Vikbolandet, Sweden

SG5

 

Ebafarmens Falcon SE46639/2015 F:2015-07-07
E:IPOIII Percy Vom Team Radsieksbeeke
U:IPOI, SE UCH Gildewangen's Akva
Uppfödare: Freddy Flinthage, Hosabyvägen 12, Sölvesborg, Sweden
Ägare: Catarina Och Michael Thorsson, Boda Bäckegård 1, Broaryd, Sweden

Tikar

Veteranklass 8 år NH->

V1

BT5

 

SE UCH Dalmarkens Zsa Zsa S54533/2009 F:2009-08-03
E:SE UCH Preztiges Djingis Khan
U:KORAD Fatimaa av Quantos
Uppfödare: Rolf Persson, Torpa 108, Sjuntorp, Sweden
Ägare: Rolf Persson, Torpa 108, 46196 Sjuntorp, Sweden

Hanar

Veteranklass 8 år NH->

V1

BH5

 

KORAD IPO 1 Morrgårdens Yukon S68450/2008 F:2008-10-22
E:SCHHI Eros Vom Frankengold
U:Morrgårdens Pepita
Uppfödare: Ronny Hjelm & Marianne Essung Hjelm, Dalaviksvägen 21, Tollered, Sweden
Ägare: Ronny Hjelm, Dalaviksvägen 21, 44896 Tollered, Sweden

 

Avelsklass ---- ----

HP

IPOIII Xambo Vom Suentelstein SE45758/2016 F:
Ägare: M.zielinska & Hinrich Muller, Skurup

Uppfödarklass ---- ----

HP1                Kennel Superioue's

HP2                Kennel Ebafarmen